Uzaktan Eğitimde SeeMeet Dönemi

Uzaktan Eğitimde SeeMeet Dönemi

huseyinyucel1

28 Ağustos 2020

UZAKTAN EĞİTİMDE ‘SEEMEET’ DÖNEMİ

 

Türkiye’nin ilk ve tek eğitim odaklı görüntülü konuşma platformu olan SeeMeet, Bahçeşehir Koleji Ordu Enver Yücel Kampüsü’nde düzenlenen programla kamuoyuna tanıtıldı.

Türkiye’de eğitimde bir ilk!

 

Bahçeşehir Koleji Ordu Enver Yücel Kampüsü’nde düzenlenen programda konuşan Bahçeşehir Koleji Karadeniz Bölge Koordinatörü Savaş Boyar, yaptığı açıklamada; “Yapay zekâ tabanlı, kişiye özgü dijital öğrenme platformu Metodbox’ın ardından, ülkemizin ilk yerli ve milli uzaktan eğitim programı Seemeet’i kullanıma sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

“SeeMeet’i Türk mühendisler geliştirdi”

Türkiye’nin ilk ve tek eğitim odaklı görüntülü konuşma platformu Seemeet’in uzaktan eğitim konusunda oldukça güvenli olduğuna değinen Boyar, sözlerine şöyle devam etti; “Bahçeşehir Koleji olarak 10 yıldan uzun süredir İstanbul ve Ankara’da teknoparklarda 100’e yakın mühendis ve yazılımcımızla üzerinde çalışıp hayata geçirdiğimiz ve iki yıldan bu yana kullanmakta olduğumuz Yapay Zekâ Tabanlı Kişiye Özgü Dijital Öğrenme Platformu Metodbox üzerinden yürüttüğümüz uzaktan eğitim modeli ile pandemi sürecinde çok başarılı bir uygulama geçişi yaptık. Öğrencilerimiz kendi öğrenme hızlarına uygun şekilde ders materyallerinde konu anlatımı, videolar, animasyonlar ve simülasyonlar ile derslerini pekiştirdiler.”

“ABD, Almanya’dan önce bizde”

‘Yeni dönemimizle birlikte Bahçeşehir Kolejinin yatırımıyla eğitim entegrasyonlu ilk yerli görüntülü konuşma platformumuzu hayata geçiriyoruz’ diyen Savaş Boyar; “Bu platform, Metodbox üzerindeki tüm eğitsel araçlara tam entegre edilecek şekilde geliştirildi. Amacımız, öğrenci ve öğretmenin canlı derslerde başka bir platforma veya uygulamaya ihtiyacı olmadan, odaklı bir şekilde eğitim ve öğretime devam edebilmesini sağlamaktır. Bu başarının bir ayağında güçlü öğretmen kadromuz, diğer ayağında ise İstanbul ve Ankara’daki teknoparklarda çalışan yazılımcı ve mühendis kadromuz var. Şimdi bu ekiple birlikte eğitim entegrasyonu olan ilk yerli görüntülü konuşma uygulamamız SeeMeet’i ortaya çıkardık. Bahçeşehir Koleji öğrencileri arasında yapılan anketle ismini belirlediğimiz SeeMeet’i nisan ayından bu yana kullanıyoruz. Çünkü “Türkiye bilim ve teknoloji üreten bir ülke olacak.” diyoruz. Bu uygulamalar ABD, İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerde halen hayata geçirilememiştir.” diye konuştu.

“8 ve 12. sınıflarda başladık”

Boyar, online eğitimlerin başladığına dikkati çekerek; “Okullarımızda tüm kademe ve sınıf düzeylerinde 17 Ağustos tarihi itibarı ile online olarak uzaktan eğitim derslerimiz başlamış olup yine Millî Eğitim Bakanlığımızın izni ile okul öncesi öğrencilerimize yönelik eğitim ve öğretimimiz yüz yüze devam etmektedir. Yine 20 Ağustos itibarıyla okullarımızdaki 8 ve 12. sınıf öğrencilerimize yönelik “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” ile de yüz yüze eğitim ve öğretimimizi başlatmış bulunmaktayız.” şeklinde konuştu.

Kullanımı çok kolay

Kolay ve pratik bir arayüze sahip olan programın oldukça kolay bir kullanım özelliğine sahip olduğunu kaydeden Savaş Boyar, şu ifadeleri kullandı; “Öğrencilerimiz kendi canlı derslerine rahatlıkla girip öğretmenleriyle birebir iletişim kurabileceklerdir. Bu sayede tamamen karşılıklı birebir eğitim olanağına kavuşacaklardır. Bu yönüyle de yüz yüze eğitimden hiçbir farkı yoktur. Programımızla ilgili farklı kurumlardan talep gelmesi durumunda biz Kolejimiz olarak eğitime her zaman destek vermeye hazırız.”

Bilgiler saklanıyor

Savaş Boyar, “Özellikle yabancı menşeli bu tarz uygulamalar, önemli güvenlik açıklarına ve sorunlarına yol açarak dışarıdan müdahaleye de imkân vermemektedir. Bu nedenle biz de kendi olanaklarımızla ve uzman ekibimizle birlikte, ihtiyacı karşılamak için uygulama üzerinde çalıştık. Çalışmalarımızda Devletin yetkili kurumlarının büyük yardımlarını ve desteklerini aldık. Özellikle TÜBİTAK Kurumu, bize ciddi teknik destek sağladı. Kendileriyle iyi niyet sözleşmesi yaptık. Yine bu süreçte, Cumhurbaşkanlığı Model Bilişim Ofisimiz de ciddi katkılarda bulundu. Nisan ayından itibaren programın deneme yayınlarına başladık. Artık Türkiye genelinde her okulumuzda tam olarak program faaliyete geçmiş bulunmaktadır. SeeMeet programının bünyesindeki tüm bilgiler, Cumhurbaşkanlığı Bilişim Ofisi’nde kayda alınarak muhafaza edilmektedir.

BUEK Başkanı Enver Yücel’e Teşekkür

Bahçeşehir Koleji Karadeniz Bölge Koordinatörü Savaş Boyar: “Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanımız Sayın Enver Yücel beye de şükranlarımızı sunuyoruz. Kendisi 50 seneyi aşkın mesleki tecrübesiyle, bahsettiğimiz teknolojik yenilikleri ve keşifleri kolejimize ve ülkemize kazandıran isimdir. Yurtdışında yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla ülkemize bilgi ve teknoloji olarak bu yenilikleri gerçekleştirmemizde bizlere öncülük etmiştir.”

“Hijyen tedbirlerimizi aldık”

‘21 Eylül’de başlayacak olan yeni yüz yüze eğitim ve öğretim dönemi için Bahçeşehir Koleji olarak okulumuzun tüm birimlerinde temizlik, hijyen ve mesafe kuralları ile ilgili tüm önlemlerimizi almış bir şekilde öğrencilerimizle bir an önce buluşmanın heyecanını yaşıyoruz.’ diyen Boyar, sözlerini şöyle tamamladı; “Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim ve öğretim dönemimizin öğrenci, öğretmen ve velilerimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum.”

Haber kaynağı için lütfen tıklayınız.