Eğitimin Geleceği: Artırılmış Gerçeklik

Eğitimin Geleceği: Artırılmış Gerçeklik

WhatsApp Image 2022-02-07 at 11.34.16

Artırılmış Gerçeklik (AG) / Augmented Reality (AR), gerçek dünyayla gerçek zamanda etkileşimimizi sağlayan sanallığa dayalı bir teknolojidir. Gerçek dünyadaki çevrenin ses, görüntü, animasyon gibi dijital içeriklerle zenginleştirilmiş halidir. Gerçek zamanlı ve çevre ile etkileşimli olarak kullanıcılara gerçek dünyaları ile sanal dünyayı bütünleştirme fırsatı sunar.

Yeni nesil öğrencilerin özelliklerine göre pek çok yeni yaklaşım ve teknolojik uygulama bulunmakladır. Artırılmış Gerçeklik uygulamaları da öğrencilerin ihtiyaçlarını çok yönlü olarak karşılayabilecek bir ortam sağlayabildiği için, her geçen gün kendine eğitim alanında daha fazla yer edinmektedir.

Öğrencilerin dünyayı interaktif bir şekilde keşfetmelerine yardımcı olmaktadır. Diğer bir ifadeyle AG uygulamaları özellikle ilk elden deneyim kazanılamayacak konuların öğretilmesinde kolaylık sunmaktadır. AG, sınıf ortamındaki öğrenmeleri arttırmak, içeriği sınıfın dışındaki dünya ile birleştirmek ve diğer teknolojilerle birlikte bireysel uygulamalarını zenginleştirmek için kullanılabilmektedir. Öğrenmeye somut bir yaklaşım getirmesi ve öğrenme ortamı konusunda esneklik sağlaması nedeniyle eğitimde son zamanlarda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Artırılmış Gerçeklik (AG) uygulamaları öğrenme ortamı olarak kullanıldığında, öğrencilerin akademik başarılarını ve derslere olan tutumlarını olumlu yönde etkilendiği görülmektedir. Artırılmış Gerçeklik (AG) uygulamalarının, olumlu yönde etki yaratmasında;

  • gerçek dünyayla gerçek zamanda etkileşimi sağlayan sanallığa dayalı bir teknoloji olması,
  • öğrencileri gerçeklik hissinden koparmaması
  • soyut olgu ve kavramları somutlaştırmaya olanak sağlaması
  • yeni ve kişisel öğrenme deneyimi sunması
  • öğrenci motivasyonunu arttırıcı çoklu ortam sağlaması

önemli rol oynamaktadır.

Öğrencilerin kendi hızlarında öğrenmelerine imkân sunarken, öğrencilerin yaratıcılığını ve hayal gücünü de geliştirmektedir. AG, duyusal etkileşimi artırarak öğrencilerin kalıcı bilgiler edinmesine de katkı sağlamaktadır.

Kullanıcılarına gerçek dünyayla sanal dünyanın bir arada olduğu yepyeni öğrenme deneyimini sunan Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının eğitimde daha fazla kullanılmaya başlayacağı söylenebilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir