Yapay zeka online eğitim platformu Metodbox’a entegre edildi.

Yapay zeka online eğitim platformu Metodbox’a entegre edildi.

Yapay zeka online eğitim platformu Metodbox’a entegre edildi. 

Türkiye ve Mena bölgesinde düzenlenen yapay zeka zirvesi Future AI Summit 2024’in katılımcılarından Bahçeşehir Koleji, öğrencilerine sunduğu online eğitim platformu Metodbox’a entegre ettiği yapay zeka uygulamasını tanıttı.  

İstanbul’da düzenlenen uluslararası yapay zeka zirvesi Future AI 2024 Summit’e birçok teknoloji firması katıldı. Aralarında dünyanın en büyük uluslararası teknoloji şirketlerinin de bulunduğu zirvede, bazı yerli teknolojilerin de tanıtımı yapıldı. Tanıtılan yenilikler arasında Bahçeşehir Koleji’ni tarafından uygulanacak olan  MetodboxAI teknolojisi de yer aldı. Eğitim alanında, kişiselleştirilmiş öğrenmeye imkan sunan MetodboxAI’ın tanıtımı BK Mobil Genel Müdürü İsrafil Dilmeç ve Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan tarafından yapıldı. MetodboxAI uygulamasında, yapay zeka, öğrencilere sanal asistan olarak hizmet ederken, eksiklerine göre kazanım sağlamalarına yardımcı oluyor.  

18.04.2024

Tanıtım öncesi Bahçeşehir Üniversitesi’nin teknoloji ve girişimcilik için oluşturulan Kemerburgaz Kampüsü’nde iki gün süren zirvede eğitim ve gelişen teknolojiyle ilgili konuşan Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, yapay zekanın öğretmenliğin geleceğine yönelik etkisi açısından önemli değerlendirmelerde bulundu. Dağ, “Eğitimde öğretmenler her zaman en önemli role sahip olacak ancak yapay zeka teknolojileri öğretmenlerin çalışma şeklini ve programlarını değiştirecek. Öğretmenler, öğretimin ana sorumluluğuna sahiptir. Ancak akademik görevin yanı sıra, öğretmenin zamanının ve eğitim kaynaklarının önemli bir kısmı idari işlere ayrılmıştır. MetodboxAI öğretmen asistanı öğretmenlerin pedagojiye daha fazla, teknik görevlere ise daha az odaklanmalarını sağlayacak. Öğretmenler ders planlamaya, öğrencilerine bireyselleştirilmiş destek sağlamaya ve rehberlik etmeye daha fazla zaman ayırabilecek” dedi. 

112 BİN SAATLİK VİDEO, 77 MİLYAR PARAMETRE 

Sistemin teknik özelliklerini ve çalışma biçimini anlatan İsrafil Dilmeç, öğrencilerin seviyelerine göre öğrenme imkanı buldukları Metodbox AI’nın, yapay zeka asistanlığıyla çalıştığını belirtti. Uygulama için oluşturulan verilerin önemine vurgu yapan Dilmeç, MetodboxAI için 77 milyar parametre oluşturulduğunu belirtti. Öğrencilerin soracakları sorulara doğru ve anlaşılır cevap alabilmeleri için 1 milyon 80 bin veri işlediklerini dile getiren Dilmeç, bu veriler için de Bahçeşehir Koleji’nce hazırlanan 112 bin saatlik video işlediklerini söyledi. İsrafil Dilmeç, ana okulu, ilk, orta ve lise kademeleri için farklı uygulamalar içeren MetodboxAI’nın, uzaktan eğitimde de verimi artırabildiğini söyledi. Sistemin, mause hareketleri ve kameralar sayesinde ekran başından kalkan ya da ders dışı faaliyetlerde bulunan öğrencileri tespit edebildiğini vurgulayan Dilmeç, öğretmenlere gönderilen uyarılarla, öğretim sürecinin takibinin kolaylaştığını belirtti. 

 

Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitimin de değişmesi ve dönüşmesi gerektiğini vurgulayan Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan, “Biz de bu noktada ‘MetodboxAI’ sistemi oluşturduk. Bu platform yapay zeka destekli bir dijital öğrenme platformu. Bu platform ile öğrenciyi zamandan, mekandan ve öğretmeninden bağımsız olarak ekran karşısına geçiyor ve öğrenci asistana eğitimle ilgili aklına gelen soruları sorarak, soru cevap şeklinde ilerleyebiliyor. Örneğin, öğrenci asit ve gazlar hakkında bir konuyu merak etti. Soru sormak istiyor, öğrenci soruyu sorduğunda asistan da bizim ‘Metodbox’ın içine yüklediğimiz dokümanlardan, konu anlatımları, videolar ve soru bankalarından bilgileri analiz ederek, öğrencilerin sorularına cevap verecek şekilde tasarlandı” diye konuştu. 

Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitimin de değişmesi ve dönüşmesi gerektiğini vurgulayan Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan, “Biz de bu noktada ‘MetodboxAI’ sistemi oluşturduk. Bu platform yapay zeka destekli bir dijital öğrenme platformu. Bu platform ile öğrenciyi zamandan, mekandan ve öğretmeninden bağımsız olarak ekran karşısına geçiyor ve öğrenci asistana eğitimle ilgili aklına gelen soruları sorarak, soru cevap şeklinde ilerleyebiliyor. Örneğin, öğrenci asit ve gazlar hakkında bir konuyu merak etti. Soru sormak istiyor, öğrenci soruyu sorduğunda asistan da bizim ‘Metodbox’ın içine yüklediğimiz dökümanlardan, konu anlatımları, videolar ve soru bankalarından bilgileri analiz ederek, öğrencilerin sorularına cevap verecek şekilde tasarlandı” diye konuştu. 

‘SİSTEMİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRMAK ADINA KURDUK’ 

Bu sistemi kurarken, tamamen öğretmenin işini kolaylaştırmak adına yaptıklarını belirten Özge Aslan, “Öğrenci ekran karşısına geçerek, okulda sınıf içerisinde öğrendiği konuları tekrar edebilir, yeni konu öğrenebilir veya merak ettiği konularda proje hazırlayabilir. Bu noktada asistanımız öğrenciye, proje hazırlamada, sınav rehberliği ve konu tekrarı konusunda da destek olan bir sistem olarak tasarlandı. Tabii ki öğretmenin yerine geçmeyecek ama öğrencinin kendi kendine, kendi öğrenme hızına ve öğrenme düzeyine göre bire bir çalışma imkanı sağlayan bir sistemden bahsediyoruz. Bu sistemi kurgularken, her öğrenci için tamamen farklı yönlendirmeler yapıyor. Çok önemli bir nokta ki, öğrencilerin girdiği sınav sonuçlarındaki verileri analiz ederek, her öğrencinin düzeyine uygun olarak konu anlatım videosu, soru çözümü yönlendiriyor. Sistem öğrencilerimize, soru bankaları ile sorular soruyor. Öğrencinin düzeyine göre karşısına sorular çıkarıyor veya konu anlatım videoları çıkartıyor. Öğrencilere tamamen kişiselleştirilmiş öğrenme ortamı sunuyoruz. On yıldır süren bir çalışmanın sonucu aslında MetodboxAI. Çok uzun bir çalışma sonucunda başladık. Öncelikle biz ‘Metobox’ı yapay zeka destekli bir platform olarak hayata geçirdik. Tabii ki teknoloji ve bilim ilerledikçe Metodbox da gelişmeye ve ilerlemeye devam etti. Pandemi öncesinde yaptığımıza çalışmalarla şu an yaptığımız çalışmalar arasında çok büyük farklar var. Hala güncellemeye, yenilikler katmaya ve geliştirmeye de devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Haber kaynağı için lütfen tıklayınız.